Kettlebells to rodzaj odważników, które wyglądem przypominają kulę z uchwytem.
Trening z kettlebells nie tylko zwiększa siłę mięśni, ale także poprawia gibkość, koordynację i dobrze wpływa na wydolność sercowo-naczyniową.
Odważniki, jakie znamy dzisiaj, wywodzą się z Rosji, gdzie zwane są girya. Słowo to pochodzi z języka perskiego, w którym oznacza trudny. Natomiast w języku rosyjskim po raz pierwszy oficjalnie pojawiło się w słowniku z 1704 roku.
Kettlebells pierwotnie służyły rosyjskim chłopom jako przeciwwaga do ważenia m.in. zboża i ziarna. W 1940 roku podnoszenie kettli zostało uznane za sport narodowy ZSRR, a w 1948 roku zorganizowano tam pierwsze zawody, w których wzięło udział ponad 200 tys. osób. Dopiero w 1985 roku określono oficjalne zasady i regulacje tzw. Girevoy Sport.
Zastosowanie kettlebells
Kettle są wszechstronnymi przyrządami, które oprócz siły rozwijają także moc, dynamikę, koordynację ruchową, gibkość, wytrzymałość i kondycję. Dzięki nim wykonasz zróżnicowany trening, wykorzystasz do tego dziesiątki dostępnych ćwiczeń. Nieograniczone możliwości rozwoju zapewni ci dodatkowo manipulacja tempem, obciążeniem, sposobem chwytu oraz
liczbą użytych kettli.
Zalety treningów kettlebells
Budowanie siły i wytrzymałości wszystkich mięśni, co pozwala na harmonijny rozwój całego
ciała; szybsze pojawianie się rezultatów niż w przypadku ćwiczeń z hantlami i sztangami; zwiększenie mobilności i gibkości; zwiększenie efektów odchudzania.
Kto może uczęszczać na takie zajęcia?
Treningi kettlebells dedykowane są dla wszystkich, zarówno tych, którzy nigdy nie uprawiali żadnych aktywności fizycznych, jak i dla osób na co dzień rekreacyjnie uprawiających sport oraz zawodowych atletów.
Kiedy odbywają się zajęcia i kto je prowadzi?
Zajęcia odbywają się w poniedziałki, wtorki i czwartki o godz. 18:15 oraz w soboty o godz. 9:00 i trwają 60min. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych trenerów – Aleksandrę Dzikowską oraz Adama Kuźmińskiego. Świetna atmosfera i efektywny trening gwarantowane.
Zasady bezpieczeństwa podczas treningu kettlebells
Ćwicząc z kettlebellem należy pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Przede wszystkim nie warto zaczynać od ciężaru „największego, jaki da radę unieść”. Na początku wybierz odważnik, którym możesz posługiwać się w miarę swobodnie – tak, aby w pierwszej kolejności pracować nad swoją techniką. Dopiero, gdy wszystko poprawisz w tym zakresie, zacznij sięgać po coraz cięższe kettle. To ważne, ponieważ właśnie na początku kształtujesz nawyki. Jeśli będą złe, później trudno będzie się ich pozbyć.